Açık Kumral Saç Rengi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Açık Kumral Saç Rengi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Açık Kumral Saç Rengi

Saç renkleri içerisinde hemen hemen en çok tercih edilen tonlardan biri de açık kumral saç rengidir. Açık kumral, oldukça güzel bir renk olmasının yanında, herkese yakışmamaktadır. Genelde evde tam olarak fotoğraftaki rengi tutturmak zor olabilir ve turuncu bir yansıma ortaya çıkabilir. Bazen de renk tutsun dahi kendini göstermeyebilir. Bu durum ten rengiyle alakalıdır. Bugüne kadar kuaförlere gidip boyattığınız saçlarınız istediğiniz gibi olmadıysa ve sanki saçlarınız başka bir kişiye aitmiş gibi duruyorsa, ten renginize uygun saç renginizi henüz bulamadığınızın göstergesidir. Bu yanlışa birçok kadın düşmektedir. Genellikle ünlü kişilerin veya göz önünde olanların kullandığı saç renkleri moda olarak gösterildiğinden, çoğunlukla ten rengine uygun olsun veya olmasın bu renklere ilgi duyulmaktadır. En önemli husus ise ten rengine uygun saç boyasının tercih edilmesidir.

İki Ana Ten Rengi

İki ana ten rengi bulunmaktadır; soğuk ve sıcak olarak adlandırılmaktadır. Soğuk ten rengi pembe alt tonunda olup, mavi alt tonlarına kadar görülebilen, sıcak ten rengi ise sarı alt tonunda olup, altın rengi gibi görüntü veren bir renk tonudur. Ten rengini daha kolay belirleyebilmek için, küçük bir teste tabi tutabilirsiniz. Bir parça gümüş ve bir parça tam sarı altın takıldıktan sonra yüzün üzerine getirilir ve kişinin tenine hangisinin daha yakın ve uyumlu olduğuna bakılır. Altına yakın duruyorsa sıcak ton, gümüşe yakınsa soğuk bir ten rengine sahipsiniz demektir.

Sıcak Ten Rengine Uygun Saç Renkleri

Sıcak ten rengi için en çok tercih edilen ve yakışan saç renkleri şunlardır:

  • Bakırın çeşitli tonları
  • Tarçın rengi
  • Zencefil
  • Kumralın hemen hemen bütün tonları
  • Özellikle açık kumral ve kızıl tonları

Ancak illa bu renklere boyanacak diye bir kural bulunmamaktadır. Sıcak veya soğuk rengin farklı tonları, modern gölgelerle kullanıldığında sıcak ya da soğuk ten rengi fark etmeksizin kişiye yakışabilir.

Soğuk Ten Rengine Uygun Saç Renkleri

Soğuk ten rengine sahipseniz, kiraz rengine benzeyen renkler, buğday, balın tonları gibi renkler kullanabilirsiniz. Ten rengi kadar önemli bir husus olmasa da göz rengi de saçlar için boya belirlerken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur. Renkli gözlere sahip olan kişiler, bunları ön plana çıkartmak için özel ve farklı renkler kullanabilir. Boyayı kuaförde yaptırmayı düşünen kişilere, boya uzmanı gerekli tavsiyeleri verebilir.

Saç Kesim Modelinin Önemi

Diğer bir nokta ise saç kesim modelinin kişinin yüzüne uygun olmasıdır. Her boya yapılan renk her modelde güzel bir görüntü sergilemeyebilir. Renkten dolayı saç, saçtan dolayı renk kendini göstermeyebilir. Açık kumrala en çok yakışan saç kesimleri, bob kesim veya uzun dalgalı saçlardır.

Saç Boyama Tavsiyeleri

Saç, adeta kadını gösteren en önemli unsurlardan biridir. Saçlar evde boyanmak isteniyorsa dahi, rastgele değil uzman bir kişinin tavsiyesi ile renk tercihi yapılmalıdır. Açık kumralı tutturmak zor olduğu için saçın kuaförde boyanması tavsiye edilmektedir. Ancak yine de ten renginiz sıcak alt tonlu bir renk ise açık kumral yakışacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ana Renkler Nelerdir?

Ana Renkler Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Patlıcan Moru Rengi Anlamı ve Özellikleri

Patlıcan Moru Rengi Anlamı ve Özellikleri

Güncel

Mor Renk Türleri ve Özellikleri

Mor Renk Türleri ve Özellikleri